The Motor K24Z2 was installed on: For HONDA ELYSION
| Material | aluminum |
| Origin | Mainland China |
| Displacement | 2.4L |
| Block head | aluminum 16v |
| Width | 60cm |
| weight | 120kg |
| Model Number | K24Z2 |
| OEM NO. | K24Z2 |
| Cylinder block | aluminum R4 |
| long | 40cm |
| high | 81cm |
| shelf life | 18 months |

Packing & Delivery

Purchase Instructions:
1. For countries that can support door-to-door delivery, customs formalities, and duties will be handled by us.
2. During the delivery process, we will maintain close communication with the logistics company to ensure real-time updates on the status of your shipment.
3. If you need faster transportation (e.g. air freight), please contact our customer service staff in advance, so that we can provide quotes and services.
4. We provide comprehensive after-sales service with 12-18 months warranty.
5. If you need to buy in bulk, please be sure to contact us for consultation. The customer service staff will provide favorable quotations payment methods and other information according to your needs.
6. If you encounter any problems during the use, please feel free to contact our customer service team, we will be happy to help you.

The HONDA K24Z2 Car Engine is a real car engine. Not a model.
we have a wide variety of car engine brands such as BUICK ENGINES, BYD engine, and Chevrolet engines, showing the diversity in the automotive engine market of Shanhedongli.
Related products
-

Engine Parts G4NB 1.8L Gasoline Motor For Hyundai Elantra i30 Kia Cerato Car Accessory
Price: Read more -

Gasoline Engine G4FC 1.6L Motor For Hyundai Elantra i20 i30 Kia Auto Accesorios Hyunda
Price: Read more -

BMW B48B20 Car Motor 2.0T 4 stroke Gasoline Engine Re-manufactured Engine For BMW Series Auto accesorios
Price: Read more -

BMW New N63B44 Engine Parts 4.4T 8 Stroke Gasoline Motor Used Automobile Engine Assembly For BMW 5 Series 6 Series X5 X6 Auto Accesorios
Price: Read more
