The Engine K24V6 was installed on: For HONDA ELYSION
| Material | aluminum |
| Origin | Mainland China |
| Displacement | 2.4L |
| Block head | aluminum 16v |
| Width | 60cm |
| weight | 120kg |
| Model Number | K24V6 |
| OEM NO. | K24V6 |
| long | 40cm |
| high | 81cm |
| shelf life | 18 months |

- Can you tell me about its lifespan?
The lifespan of the product depends on how it is used and maintained. However, given its quality assurance, it is designed to last long.
- What’s the material used for this item?
It is made of Aluminum.
- Is it a high-quality product?
Absolutely, it is. The product has received ISO9001 certification, indicating that it meets international standards for quality.
Packing & Delivery

Purchase Instructions:
1. For countries that can support door-to-door delivery, customs formalities, and duties will be handled by us.
2. During the delivery process, we will maintain close communication with the logistics company to ensure real-time updates on the status of your shipment.
3. If you need faster transportation (e.g. air freight), please contact our customer service staff in advance, so that we can provide quotes and services.
4. We provide comprehensive after-sales service with 12-18 months warranty.
5. If you need to buy in bulk, please be sure to contact us for consultation. The customer service staff will provide favorable quotations payment methods and other information according to your needs.
6. If you encounter any problems during the use, please feel free to contact our customer service team, we will be happy to help you.

The Motor K24V6 is a real car engine. Not a model.
Shanhedongli can provide all brands of car engines, car parts, accessories, and hard-to-find car parts on the market.
Related products
-

BMW N63B44A Engine Parts 4.4T Motor Re-manufactured Engine For BMW 5 8 Series X5 X6 Auto Accesorios
Price: Read more -

BMW New N63B44 Engine Parts 4.4T 8 Stroke Gasoline Motor Used Automobile Engine Assembly For BMW 5 Series 6 Series X5 X6 Auto Accesorios
Price: Read more -

BMW N47D20A Diesel Engine Parts 2.0T 4 Stroke Motor Re-manufactured Engines For BMW Car Accessory Auto Accesorios
Price: Read more -

BMW N54B30 Petrol Engine 3.0L Motor For BMW X6 1 Series 3 Series 5 Series 7 Series Car Accesorios
Price: Read more
