The BUICK LZC engine was installed on:
- For Toyota bB NCP3 in 2000 – 2005;
- For Toyota Echo XP10 in 1999 – 2005;
- For Toyota Ist XP60 in 2002 – 2007;
- For Toyota Porte AP10 in 2004 – 2012; Porte XP140 since 2012;
- For Toyota Yaris XP10 in 1999 – 2005; Yaris XP90 in 2005 – 2011; Yaris XP130 since 2011.

| Material | aluminum |
| Model Number | LZC |
| Origin | Mainland China |
| OEM NO. | LZC |
| Displacement | 3.0L |
| Cylinder block | aluminum R4 |
| Block head | aluminum 16v |
| long | 40cm |
| Width | 60cm |
| high | 81cm |
| weight | 120kg |
| Warranty | 18 months |
Packing & Delivery

Purchase Instructions:
1. For countries that can support door-to-door delivery, customs formalities, and duties will be handled by us.
2. During the delivery process, we will maintain close communication with the logistics company to ensure real-time updates on the status of your shipment.
3. If you need faster transportation (e.g. air freight), please contact our customer service staff in advance, so that we can provide quotes and services.
4. We provide comprehensive after-sales service with 12-18 months warranty.
5. If you need to buy in bulk, please be sure to contact us for consultation. The customer service staff will provide favorable quotations payment methods and other information according to your needs.
6. If you encounter any problems during the use, please feel free to contact our customer service team, we will be happy to help you.

The BUICK LZC engine is a real car engine. Not a model.
Shanhedongli offers all models of BUICK engines. As well as all brands of auto engines, auto parts, accessories, and hard-to-find auto parts on the market.
Related products
-

G4NA Auto Motor Gasolina Engine 2.0L 4 Cylinder Car Accesorios For Hyundai Elantra Ix35 Sonata Tucson Kia Carens Cerato Optima
Price: Read more -

Gasoline Motor G4ED 1.6L Engine Parts For Hyundai Coupe Elantra Kia Cerato Rio Car Accessoires
Price: Read more -

BMW B58B30 Gasoline Engine 3.0T Motor Used Automobile Engine Assembly For BMW Series Auto Parts Car Accesorios
Price: Read more -

BMW N63B40 Engine Parts 4.0T 8 Stroke Engine Motor Used Automobile Engine Assembly For BMW 6 Series 7 Series Car accesorios
Price: Read more
