The BUICK LUJ engine was installed on:
- For Opel Astra J (P10) in 2009 – 2015;
- For Opel Corsa D (S07) in 2010 – 2014;
- For Opel Insignia A (G09) in 2011 – 2017;
- For Opel Meriva Meriva B (S10) in 2010 – 2017;
- For Opel Mokka A (J13) since 2012;
- For Opel Zafira C (P12) since 2011.

| Material | cast iron and aluminum |
| Model Number | LUJ |
| Origin | Mainland China |
| OEM NO. | LUJ |
| Displacement | 1.4T |
| Cylinder block | cast iron R4 |
| Block head | aluminum 16v |
| long | 40cm |
| Width | 60cm |
| high | 81cm |
| weight | 120kg |
| shelf life | 18geyue |

Purchase Instructions:
1. For countries that can support door-to-door delivery, customs formalities, and duties will be handled by us.
2. During the delivery process, we will maintain close communication with the logistics company to ensure real-time updates on the status of your shipment.
3. If you need faster transportation (e.g. air freight), please contact our customer service staff in advance, so that we can provide quotes and services.
4. We provide comprehensive after-sales service with 12-18 months warranty.
5. If you need to buy in bulk, please be sure to contact us for consultation. The customer service staff will provide favorable quotations payment methods and other information according to your needs.
6. If you encounter any problems during the use, please feel free to contact our customer service team, we will be happy to help you.

The BUICK LUJ engine is a real car engine. Not a model.
Shanhedongli offers all models of BUICK engines. As well as all brands of auto engines, auto parts, accessories, and hard-to-find auto parts on the market.
Related products
-

Gasoline Engine G4FC 1.6L Motor For Hyundai Elantra i20 i30 Kia Auto Accesorios Hyunda
Price: Read more -

BMW N63B44A Engine Parts 4.4T Motor Re-manufactured Engine For BMW 5 8 Series X5 X6 Auto Accesorios
Price: Read more -

BMW B38 Auto Engine Parts 1.5L 3 Cylinder Motor Gasoline For BMW 1 Series 2 Series 3 Series X1 Car Accessory
Price: Read more -

BMW N54B30 Petrol Engine 3.0L Motor For BMW X6 1 Series 3 Series 5 Series 7 Series Car Accesorios
Price: Read more
