The Engine BYU was installed on:
- For Audi A4 B7 (8E) in 2004 – 2009;
- For Audi A6 C6 (4F) in 2004 – 2008;
- For Audi A8 D3 (4E) in 2005 – 2010.

| Material | Aluminum |
| Model Number | BYU |
| Origin | Mainland China |
| OEM NO | BYU |
| Cylinder block | :aluminum V6 |
| Block head | aluminum 8v |
| long | 60cm |
| Width | 60cm |
| high | 81cm |
| weight | 1120kg |
| shelf life | 18 months |
Packing & Delivery

Purchase Instructions:
1. For countries that can support door-to-door delivery, customs formalities, and duties will be handled by us.
2. During the delivery process, we will maintain close communication with the logistics company to ensure real-time updates on the status of your shipment.
3. If you need faster transportation (e.g. air freight), please contact our customer service staff in advance, so that we can provide quotes and services.
4. We provide comprehensive after-sales service with 12-18 months warranty.
5. If you need to buy in bulk, please be sure to contact us for consultation. The customer service staff will provide favorable quotations payment methods and other information according to your needs.
6. If you encounter any problems during the use, please feel free to contact our customer service team, we will be happy to help you.

The BYU machine is a real car engine. Not a model.
Shanhedongli can supply various brands of automobile engines, auto accessories, and rare auto parts in the market, as well as pistons, valve covers, oil pumps cylinder blocks, etc.
Related products
-

G4NA Auto Motor Gasolina Engine 2.0L 4 Cylinder Car Accesorios For Hyundai Elantra Ix35 Sonata Tucson Kia Carens Cerato Optima
Price: Read more -

Gasoline Motor G4ED 1.6L Engine Parts For Hyundai Coupe Elantra Kia Cerato Rio Car Accessoires
Price: Read more -

BMW N55 3.0-liter gasoline Car Engine Re-manufactured Engine for BMW Car Accessories New Model X5, X6, X3, X4, 3.0L
Price: Read more -

BMW Old N63B44 Gasoline Motor 4.4T 8 Stroke Engine Parts For BMW 5 Series 6 Series X5 X6 Auto Accesorios Complete Engine for BMW
Price: Read more
