
| Material | cast iron and aluminum |
| Model Number | L3Z |
| Origin | Mainland China |
| OEM NO. | L3Z |
| Displacement | 1.3L |
| Cylinder block | cast iron R4 |
| Block head | aluminum 16v |
| long | 40cm |
| Width | 60cm |
| high | 81cm |
| weight | 120kg |
| shelf life | 18geyue |

Purchase Instructions:
1. For countries that can support door-to-door delivery, customs formalities, and duties will be handled by us.
2. During the delivery process, we will maintain close communication with the logistics company to ensure real-time updates on the status of your shipment.
3. If you need faster transportation (e.g. air freight), please contact our customer service staff in advance, so that we can provide quotes and services.
4. We provide comprehensive after-sales service with 12-18 months warranty.
5. If you need to buy in bulk, please be sure to contact us for consultation. The customer service staff will provide favorable quotations payment methods and other information according to your needs.
6. If you encounter any problems during the use, please feel free to contact our customer service team, we will be happy to help you.

The L3Z machine is a real car engine. Not a model.
Shanhedongli is a reliable provider that offers a wide range of products such as Auto Accessories, Auto parts, car parts, L3Z engine, and Land Rover L3Z engine, ensuring quality and meeting diverse customer needs.
Related products
-

G4NA Auto Motor Gasolina Engine 2.0L 4 Cylinder Car Accesorios For Hyundai Elantra Ix35 Sonata Tucson Kia Carens Cerato Optima
Price: Read more -

BMW B48B20 Car Motor 2.0T 4 stroke Gasoline Engine Re-manufactured Engine For BMW Series Auto accesorios
Price: Read more -

BMW Old N63B44 Gasoline Motor 4.4T 8 Stroke Engine Parts For BMW 5 Series 6 Series X5 X6 Auto Accesorios Complete Engine for BMW
Price: Read more -

BMW N57D30 Motor 3.0T Diesel Engines Re-manufactured Engines For BMW Series Auto Parts Car Accessoires
Price: Read more
