BUICK engine LDE Specifications
| Material | cast iron and aluminum |
| Model Number | LDE |
| Origin | Mainland China |
| OEM NO. | LDE |
| Displacement | 1.6 |
| Cylinder block | cast iron R4 |
| Block head | aluminum 16v |
| long | 40cm |
| Width | 60cm |
| high | 81cm |
| weight | 120kg |
| shelf life | 18geyue |

Packing & Delivery

Purchase Instructions:
1. For countries that can support door-to-door delivery, customs formalities, and duties will be handled by us.
2. During the delivery process, we will maintain close communication with the logistics company to ensure real-time updates on the status of your shipment.
3. If you need faster transportation (e.g. air freight), please contact our customer service staff in advance, so that we can provide quotes and services.
4. We provide comprehensive after-sales service with 12-18 months warranty.
5. If you need to buy in bulk, please be sure to contact us for consultation. The customer service staff will provide favorable quotations payment methods and other information according to your needs.
6. If you encounter any problems during the use, please feel free to contact our customer service team, we will be happy to help you.

The BUICK engine LDE is a real car engine. Not a model.
At Shanhedongli, as a stable and reliable supplier, we offer products such as cylinder heads, blocks, oil sumps, crankshafts, pistons, camshafts, and timing.
Related products
-

Engine Parts G4FD 1.6L Gasoline Motor For Hyundai Elantra i30 ix35 Tucson Kia Rio Sportage Car Accessory
Price: Read more -

BMW B48B20 Car Motor 2.0T 4 stroke Gasoline Engine Re-manufactured Engine For BMW Series Auto accesorios
Price: Read more -

BMW B38 Auto Engine Parts 1.5L 3 Cylinder Motor Gasoline For BMW 1 Series 2 Series 3 Series X1 Car Accessory
Price: Read more -

BMW N47D20B Engine Parts 2.0T Diesel Gasoline Motor For BMW Car Accessory Auto Accesorios
Price: Read more
