Engine Part K24Z8 Specifications
| Material | aluminum |
| Origin | Mainland China |
| Displacement | 2.4L |
| Block head | aluminum 16v |
| Width | 60cm |
| weight | 120kg |
| Model Number | K24Z8 |
| Cylinder block | aluminum R4 |
| long | 40cm |
| high | 81cm |
| shelf life | 18 months |

- Does it fit well?
The item’s width is 60cm, length is 40cm, and height is 81cm, making it compact and easy to fit.
- How durable can it be?
The product has passed ISO9001 external testing certification, which indicates its high durability.
- How well does it perform?
The product is designed with advanced engineering, ensuring optimal performance. However, actual performance may vary based on usage conditions.
Packing & Delivery

Purchase Instructions:
1. For countries that can support door-to-door delivery, customs formalities, and duties will be handled by us.
2. During the delivery process, we will maintain close communication with the logistics company to ensure real-time updates on the status of your shipment.
3. If you need faster transportation (e.g. air freight), please contact our customer service staff in advance, so that we can provide quotes and services.
4. We provide comprehensive after-sales service with 12-18 months warranty.
5. If you need to buy in bulk, please be sure to contact us for consultation. The customer service staff will provide favorable quotations payment methods and other information according to your needs.
6. If you encounter any problems during the use, please feel free to contact our customer service team, we will be happy to help you.

The Engine Part K24Z8 is a real car engine. Not a model.
Shanhedongli can provide all brands of car engines, car parts, accessories, and hard-to-find car parts on the market.
Related products
-

BMW N63B44A Engine Parts 4.4T Motor Re-manufactured Engine For BMW 5 8 Series X5 X6 Auto Accesorios
Price: Read more -

BMW N20B20 2.0T Gasoline Engine For BMW 1 5 Serie X1 X3 X4 X5 Z4 Car Accessoires Complete Engine for BMW
Price: Read more -

BMW S65B40 Car Engine Parts 8 Stroke Gasoline Engine For BMW M3 Car Accesorios Factory Original Wholesale Engine Assy
Price: Read more -

BMW N52B30 3.0L Petrol Car Engine 6 Cylinders For BMW X1 X3 X5 Z4 25i 28i 30i 1 7 Series Car Motor Auto Parts
Price: Read more
