BUICK engine L79 Specifications
| Material | cast iron and aluminum |
| Model Number | L79 |
| Origin | Mainland China |
| OEM NO. | L79 |
| Displacement | 1.8L |
| Cylinder block | cast iron R4 |
| Block head | aluminum 16v |
| long | 40cm |
| Width | 60cm |
| high | 81cm |
| weight | 120kg |
| Warranty | 18 months |


Purchase Instructions:
1. For countries that can support door-to-door delivery, customs formalities, and duties will be handled by us.
2. During the delivery process, we will maintain close communication with the logistics company to ensure real-time updates on the status of your shipment.
3. If you need faster transportation (e.g. air freight), please contact our customer service staff in advance, so that we can provide quotes and services.
4. We provide comprehensive after-sales service with 12-18 months warranty.
5. If you need to buy in bulk, please be sure to contact us for consultation. The customer service staff will provide favorable quotations payment methods and other information according to your needs.
6. If you encounter any problems during the use, please feel free to contact our customer service team, we will be happy to help you.

The L79 machine is a real car engine. Not a model.
We are a company with more than 10 years of production experience specializing in a full range of automotive engines for Mercedes-Benz, BMW, Land Rover, Hyundai, Volkswagen, Toyota, Honda &, etc. Also with Piston, Valve Cover, Oil Pump, Cylinder block, and other accessories. If you have any needs, please feel free to contact me at any time. Quotes will be provided.
Related products
-

Engine Parts G4NB 1.8L Gasoline Motor For Hyundai Elantra i30 Kia Cerato Car Accessory
Price: Read more -

Gasoline Engine G4FC 1.6L Motor For Hyundai Elantra i20 i30 Kia Auto Accesorios Hyunda
Price: Read more -

BMW Old N63B44 Gasoline Motor 4.4T 8 Stroke Engine Parts For BMW 5 Series 6 Series X5 X6 Auto Accesorios Complete Engine for BMW
Price: Read more -

BMW N46B20 Engine Parts 2.0L 4 stroke Gasoline Motor For BMW X1 X3 Z4 1 Series 3 Series 5 Series Car Accessoires
Price: Read more
