BUICK L3G Engine Parts Specifications
| Material | aluminum |
| Model Number | L3G |
| Origin | Mainland China |
| OEM NO. | L3G |
| Displacement | 1.5L |
| Cylinder block | aluminum R4 |
| Block head | aluminum 16v |
| long | 40cm |
| Width | 60cm |
| high | 81cm |
| weight | 120kg |
| shelf life | 18geyue |

Packing & Delivery

Purchase Instructions:
1. For countries that can support door-to-door delivery, customs formalities, and duties will be handled by us.
2. During the delivery process, we will maintain close communication with the logistics company to ensure real-time updates on the status of your shipment.
3. If you need faster transportation (e.g. air freight), please contact our customer service staff in advance, so that we can provide quotes and services.
4. We provide comprehensive after-sales service with 12-18 months warranty.
5. If you need to buy in bulk, please be sure to contact us for consultation. The customer service staff will provide favorable quotations payment methods and other information according to your needs.
6. If you encounter any problems during the use, please feel free to contact our customer service team, we will be happy to help you.

Shanhedongli offers all models of HONDA engines. As well as all brands of auto engines, auto parts, accessories, and hard-to-find auto parts on the market.
Related products
-

G4NA Auto Motor Gasolina Engine 2.0L 4 Cylinder Car Accesorios For Hyundai Elantra Ix35 Sonata Tucson Kia Carens Cerato Optima
Price: Read more -

Gasoline Engine G4FC 1.6L Motor For Hyundai Elantra i20 i30 Kia Auto Accesorios Hyunda
Price: Read more -

BMW N55 3.0-liter gasoline Car Engine Re-manufactured Engine for BMW Car Accessories New Model X5, X6, X3, X4, 3.0L
Price: Read more -

BMW N63B40 Engine Parts 4.0T 8 Stroke Engine Motor Used Automobile Engine Assembly For BMW 6 Series 7 Series Car accesorios
Price: Read more
