The EA888 GEN2 1.8T CEA engine was installed on:
- For Audi A4 B8 (8K) in 2008 – 2011;
- For Audi A5 1 (8T) in 2008 – 2011;
- For Audi A6 C7 (4G) in 2011 – 2014;
- For Audi Q5 1 (8R) in 2009 – 2014.

| Material | cast iron and aluminum |
| Model Number | EA888 GEN2 CDN CAD CDZ |
| Origin | Mainland China |
| OEM NO. | EA888 GEN2 CDN CAD CDZ |
| Displacement | 2.0T |
| Cylinder block | cast iron R4 |
| Block head | aluminum 8v |
| long | 40cm |
| Width | 60cm |
| high | 81cm |
| weight | 120kg |
| shelf life | 18 months |
Packing & Delivery

Purchase Instructions:
1. For countries that can support door-to-door delivery, customs formalities, and duties will be handled by us.
2. During the delivery process, we will maintain close communication with the logistics company to ensure real-time updates on the status of your shipment.
3. If you need faster transportation (e.g. air freight), please contact our customer service staff in advance, so that we can provide quotes and services.
4. We provide comprehensive after-sales service with 12-18 months warranty.
5. If you need to buy in bulk, please be sure to contact us for consultation. The customer service staff will provide favorable quotations payment methods and other information according to your needs.
6. If you encounter any problems during the use, please feel free to contact our customer service team, we will be happy to help you.

The EA888 GEN2 1.8T CEA machine is a real car engine, Not a model.
Shanhedongli can supply various brands of automobile engines, auto accessories, and rare auto parts in the market, as well as pistons, valve covers, oil pumps cylinder blocks, etc.
Related products
-

G4NA Auto Motor Gasolina Engine 2.0L 4 Cylinder Car Accesorios For Hyundai Elantra Ix35 Sonata Tucson Kia Carens Cerato Optima
Price: Read more -

BMW B38 Auto Engine Parts 1.5L 3 Cylinder Motor Gasoline For BMW 1 Series 2 Series 3 Series X1 Car Accessory
Price: Read more -

BMW N20B20 2.0T Gasoline Engine For BMW 1 5 Serie X1 X3 X4 X5 Z4 Car Accessoires Complete Engine for BMW
Price: Read more -

BMW N57D30 Motor 3.0T Diesel Engines Re-manufactured Engines For BMW Series Auto Parts Car Accessoires
Price: Read more
